Yapay Sinir Ağları

YSA (Yapay Sinir Ağları) ile 4. sınıf 1. dönemindeki Yapay Zeka dersinde tanışmış olduk. Bu dersin projesi olan YSA ile XOR probleminin gerçeklenmesi ve çarpım tablosu yapıldı. Dersi veren hocamız Yapay Zeka ve algoritmalar konusunda önde gelen isimlerden biri olan Prof. Dr. Vasif V. Nabiyev. Uygulama iki kısımdan oluşuyor 1. kısım XOR probleminin gerçeklenmesi, ikinci kısım ise çarpım tablosu.

Bu projenin raporunu buradan indirebilirsiniz. Daha sonra YSA ile ilgili paylaşımlarım olacaktır. İlk kısım dediğim gibi XOR kısmıydı.


XOR Kısmı

İkinci kısım ise çarpım tablosu kısmı


Çarpım Tablosu Kısmı

Burada neden net sonuçlar yok diye düşünebilirsiniz. Fakat Yapay Sinir Ağları %100 doğru sonuç vermez. Eğer öyle %100 sonuç verirse o ağ öğrenmemiş ezberlemiş olarak söylenir. Her zaman belirli bir hata payı vardır.

Bir sonraki dönemde Yapay Sinir Ağları dersinde yine dönem projesi olarak YSA ile proje verildi. Bu proje Ters Sarkaç probleminin YSA ile gerçeklenmesiydi. Ters sarkaçta amaç çubuk zemin ya da çubuğun üzerinde bulunduğu araç hareket etse de çubuğun düşmemesi. Bu projenin ekran görüntüleri de aşağıdaki gibidir.


Ağ Oluşturma Kısmı


Ağın Test Kısmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.