Görüntü İşleme

Görüntü işleme üzerine pek çalışmam oldu sayılmaz fakat biri kişisel çalışma ve diğeri Lisans Mezuniyet Projesi olmak üzere iki uygulama yapmakla beraber arkadaşlara yardımcı olduğum projeler var.

Bu projelerden kişisel çalışma dediğimde temel bazı görüntü işleme adımlarını uygulayan bir program yapılmıştı. Bu programda griye çevirme, histogram, threshold bulma, kenar algılama, hough transformasyonu, morfoloji gibi bazı işlemeler kullanılmaktadır. Aşağıda fotoğraftan plakanın yerini bulma uygulamasının resmi görülmektedir.

Bu projenin haricinde Mezuniyet Projesi olarak “Göz Bölgesinin Takibi İle Mouse Kontrolü” uygulaması yapıldı. Bu uygulamada ilk olarak göz bölgesinin tespiti Histograma dayalı olarak yapıldı. Fakat histograma dayalı olarak yapılması pek verimli olmadığını proje sunumunda anlamış oldum 🙂 Tamamen renge dayalı olduğu için en ufak bir ışık değişikliğinden etkilenebiliyordu. Göz bölgesinin bulunmasından sonra MeanShift Algoritması ile de takip işlemi yapıldı. Takip işlemine yardım için Görüntü Momentleri de kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.